Maczużnik - pierwszy numer magazynu

Pierwszy numer związany jest z szeroko pojętą koncepcją Maczużnika (cordyceps).

Maczużnik to pasożyt infekujący owady i zmieniający ich zachowanie w celu rozsiania zarodników. Zarodniki atakują owada, np. mrówkę. Grzyb rozrastając się zmienia sposób, w jaki reaguje ona na feromony. Zainfekowana ofiara porzuca mrowisko, wchodzi na drzewo i na odpowiedniej wysokości wbija się w liść żuwaczką i obumiera. Grzyb przerasta ciało mrówki i z tyłu jej głowy wypuszcza szypułkę, która pękając, rozsiewa zarodniki. Są one niesione z wiatrem i infekują kolejne mrówki. Maczużnik „dba” o równowagę gatunków.

Prace oraz teksty naukowe publikowane w magazynie wybierane są spośród propozycji przesłanych jako zgłoszenia „open call”. Wydanie każdego numeru wiąże się z serią wystaw towarzyszących odbywających się w różnych miastach Polski i prezentujących prace odnoszące się do głównego tematu magazynu. Kuratorkami projektu są Marta Ostajewska i Urszula Kluz-Knopek.

 

Artyści zakwalifikowani do pierwszego numeru

Adriana Lisowska  (1977) ada135@go2.pl, www.rosafetens.blogspot.com, www.lis2.pl, www.grayflamingo.com
Agula Swoboda  (1974) agu.swoboda@gmail.com, www.agulaswoboda.blogspot.com
Anna Pichura  (1986) annapichura@gmail.com, cargocollective.com/annapichura
Barbara Kunicka  (1992) barbaraelgraphicdesign@onet.pl, www.barbaraelart.wordpress.com
Bartłomiej Górny  (1986) bartlomiej.gorny@wp.pl, www.bartekgorny.blogspot.com
Bartosz Czarnecki  (1988) czarnecki_b@o2.pl, www.bartoszczarnecki.blogspot.com
Beata Szczepaniak  (1988) beataszczepaniak0@gmail.com
Damian Reniszyn  (1989) damianreniszyn@gmail.com, www.damianreniszyn.blogspot.com
Diana Lelonek  (1988) dianalelonek@gmail.com, www.dianalelonek.tumblr.com
Ewa Bielańczyk – Obst  (1975) ewab75@o2.pl, www.behance.net/slawomirobst, www.owocowistudio.pl
Sławomir Obst  (1979) slawa.obst@wp.pl, www.behance.net/slawomirobst, www.owocowistudio.pl
Ewa Kubiak  (1986) ewa.b.kubiak@gmail.com, www. ewa-kubiak.com
Gabriela Warzycka-Tutak  (1988) gabriela.warzycka@o2.pl  www.gabrielawarzycka.com
Izabela Liżewska  (1983) isabellnimre@gmail.com, www.izabelalizewska.blogspot.com
Joanna Malinowska  (1985) joanna.malinowska23@gmail.com, www.nerw23.tumblr.com/o-nas
Joanna Mlącka  (1981) asiamlacka@gmail.com, www.joannamlacka.pl, www.joannamlacka.blogspot.com
Justyna Adamczyk  (1981) justyna.adamczyk16@gmail.com, www.justynaadamczyk.com,
Justyna Olszewska  (1990) justyna.maria.olszewska@gmail.com, www.olszewskajustyna.blogspot.com
Kamil Wnuk  (1980) twojewnuki@wp.pl, www.kamilwnuk.blogspot.com
Karol Szczur,  (1990) szczur.karol@gmail.com, facebook.com/szczur.karol, www.karolszczur.blogspot.com
Katarzyna Celek  (1988) katarzyna.celek@gmail.com, www.katarzyna.celek.pl
Konrad Juściński  (1977) konradjuscinski@gmail.com, www.konradjuscinski.wix.com/konradjuscinski
Krzysztof Marchlak  (1987) kmarchlak@gmail.com, www.kmarchlak.blogspot.com
Magdalena Lara  (1991) magdalena.lara@wp.pl, www.magdalenalara.wordprees.com
Małgorzata Dudek  (1990) niebawem@gmail.com, www.usoso.blogspot.com, www.flickr.com/photos/marginall
Marek Kucharski  (1982) marek.kucharski@gmx.com, www.marekkucharski.pl
Maria Szydłowska  (1987) m.szydlowska@op.pl www.mszydlowska.wix.com/maria
Marta Ostajewska  (1980) marta.ostajewska@gmail.com, www.martaostajewska.com
Maya Wuytack  (1988) mayawuytack@gmail.com, www. mayawuytack.com
Michał Bugalski  (1985) michalbugalski@gmail.com, www.michalbugalski.com
Patrycja Dołowy  (1978) patrycja@fundacjamama.pl, www.art.patrycjadolowy.pl ;   www.widoczki.patrycjadolowy.pl
Paulina Poczęta  (1980) kromkikarma@gmail.com, www.poczeta.blogspot.com
Paulina Stasik  (1990) paulinastasik@onet.pl, www.paulinastasik.blogspot.com
Paweł Matyszewski   (1984) pawel.matyszewski@gmail.com, www.pawelmatyszewski.com
Piotr Pasiewicz  (1979) piotr.pasiewicz@gmail.com, www.piotrpasiewicz.foliohd.com/view/VdA
Roksana Kularska- Król (roxi)  (1982) roksanella@gmail.com, www.robosexi.pl
Urszula Kluz-Knopek  (1985) urszulakk@gmail.com, www.adija.pl, www.studiobaklazan.pl
Tomasz Drewicz  (1982) t.drewicz@gmail.com, www.tomaszdrewicz.art.pl