Czarna Dziura

miejsce: Galeria Wozownia, Toruń
otwarcie wystawy: 17.11.2017
wystawa czynna do 7.01.2018

Czarna dziura to czysta transcendencja, czasoprzestrzeń, której nic, nawet światło, nie może opuścić. Rodzi się w miejscu umierających gwiazd, pochłania materię, a zderzając się z innymi czarnymi dziurami osiąga wielkość milionów mas Słońca. Nie można się z niej wydostać, wyznacza granicę bez powrotu. Znajduje się wewnątrz własnego horyzontu zdarzeń, wszelkie wyimaginowane próby ucieczki prowadzą donikąd. W jej wnętrzu czas spowalnia, na zewnątrz – całkiem znika. Jest pełna niewyjaśnionych osobliwości, w niej kończy się czas, a grawitacja wzrasta do poziomu nieskończoności. Czarna dziura wciąga, kurczy się, rozpręża, fascynuje, przyciąga, pochłania. Niektórzy widzą w niej tunel do innego wszechświata, inni korek w wannie pełnej galaktyk, czarny kleks, nieskończoną kałużę, aksamitną plamę niepamięci. Czarna dziura to zagadka, w której kręcimy się jak w wirze… Siedemnastu artystów wpadło do czarnej dziury, gdzie wpół spalone konary splotły się z amorficznymi, błyszczącymi kawałkami pulsującej materii. Grawitacja zwolniła, nawarstwiając totemiczne kształty. W pulsujący wir, jak w żywołowną pułapkę, wpadły małe ssaki, szczątkowe rekonstrukcje zbrodni, astrofizyka spotkała się z religią, kwadrat, obrócony nieskończoną ilość razy, przemienił się w koło. Rzeczywistość wcisnęła się w pętlę zawieszoną na punktach sprzeczności, gdzie odległości są tylko pozorne. Is there any hope?.

Na wystawie prezentowana jest selekcja prac artystów, które pojawiły się w tematycznym magazynie „Woof Woof Arf Arf” (2016) wydawanym przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, częściowo finansowanym ze środków Samorządu Doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Na plakacie zdjęcie pracy Agnieszki Mastalerz.

Kuratorki: Urszula Kluz-Knopek, Marta Ostajewska

Artyści: Konrad Juściński, Katarzyna Klich, Anna Róża Kołacka, Marek Kucharski, Ewa Kulesza, Kasper Lecnim, Iwona Ogrodzka, Agnieszka Mastalerz, Martyna Pająk, Natalia Pakuła, Aga Piotrowska, Zuzanna Rokita, Marta Stachowska, Paweł Stasiewicz, Maja Staśko, Natalia Wiśniewska, Ewa Żuchnik

Jak grzyby...

Platat - Jak Grzyby - wystawa projektu maczuznik (6)

wernisaż:
24 października 2014, 18:00
czas trwania:
24.10-14.11.2014
miejsce:
Fabryka Sztuki w Łodzi
Tymienieckiego 3

Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem, grzybem pasożytem, atakującym owady, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie.

Grzyby są ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym. Bez nich świat pokryłby się dywanem liści i gałęzi, odcinając to co pod, od tego co nad. Stawia się je na równi z roślinami. Należą jednak do supergrupy, do której zaliczają się też zwierzęta. Rozkładają światy, pasożytują na nich, lub żyją w symbiozie. Tworzą tajemnicze, podziemne metafory.

Obiekty, obrazy pojawiające się na wystawie dotyczą emocjonalnych i naturalistycznych stanów przekształcenia, wejścia w nieznany świat zwierzęcych/roślinnych/hybrydycznych form i bytów.

Inauguracyjna prezentacja maczużnika: „Jak grzyby…” to selekcja prac jedenastu artystów młodego pokolenia, która zaczerni przestrzeń galerii. Zainfekuje ściany, nasyci przestrzeń mocnym zapachem wypieczonej ziemi, dotknie skłębionego świata poza granicą światła.

Kuratorki: Urszula Kluz-Knopek, Marta Ostajewska

Artyści: Michał Bugalski, Katarzyna Celek, Konrad Juściński, Urszula Kluz-Knopek, Magdalena Lara, Adrianna Lisowska, Justyna Olszewska, Marta Ostajewska,
Anna Pichura, Piotr Pasiewicz, Damian Reniszyn

... po deszczu

internet - po deszczu - wystawa projektu maczuznik - galeria szara (8)

wernisaż:
13 grudnia 2014, 18:00
czas trwania:
13.12.2014-31.01.2015
miejsce:
Galeria Szara
Srebrna 1, Cieszyn

Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem, grzybem­ pasożytem, atakującym owady, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na ich wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie.

Kluczem prezentacji „… po deszczu” jest z jednej strony niekontrolowany rozrost i namnażanie, z drugiej zaś brutalne wdarcie, obnażenie i zarazem okrucieństwo otaczającego nas świata, natury zrośniętej z kulturą. W przestrzeni galerii stajemy się świadkiem wchłaniania ciała (zarówno ludzkiego, jak i ciała obrazów), przestrzeni przez pasożytnicze byty, który mimo swojej destrukcyjnej funkcji uczestniczą w procesie tworzenia – nowych kontekstów, wartości, form, światów. Obserwujemy deszczowe wykwity, wdarcia się i stapiania ze światem natury, narodziny kolczastych, efemerycznych form, nasiąkania nowymi znaczeniami, nadpisującą funkcję zieleni.

Kolejna, po łódzkiej, odsłona maczużnika, to selekcja prac jedenastu artystów młodego pokolenia, która wniknie w przestrzeń galerii. Poprzez zwielokrotnienie, zainfekowanie, przetworzenie i wtargnięcie – zbuduje nowy świat znaczeń i kontekstów. Odświeży zapas zużytych sensów, jak po deszczu!

Kuratorki: Marta Ostajewska, Urszula Kluz­-Knopek

Artyści: Patrycja Dołowy, Konrad Juściński, Beata Szczepaniak, Diana Lelonek, Marek Kucharski, Ewa Bielańczyk-­Obst, Sławomir Obst, Izabela Liżewska, Krzysztof Marchlak, Justyna Adamczyk, Kamil Wnuk

kropka

kropka_internet

wernisaż:
24 kwietnia 2014, 19:00
czas trwania:
24.04.2015-08.05.2015
miejsce:
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 6, Kraków

Prace prezentowane na wystawie wyrosły z mierzenia się z maczużnikiem, grzybem- pasożytem, atakującym owady, zmieniającym ich charakter i wykwitającym kolorowym kapeluszem na ich wysuszonych ciałach. Grzybem, który powstrzyma każdego owada, zdobywającego dominującą pozycję w ekosystemie.

Wystawa „.” infekuje, zatruwa, manipuluje, wypełnia galerię podprogowymi komunikatami. To rodzaj pułapki, w której widz-obserwator zmienia się w ofiarę. Kolorowy maczużnik wykwita na spojówkach nasyconych obrazami ironicznych transformacji. Hybrydyczne twory zachłannie zaczynają poczynać sobie zarówno z przestrzenią architektoniczną, mentalną, jak i emocjonalną. Skłębienie, wyszczerzone zęby znaczeń wbijają się słodko w krtań otulając nas z pozoru niegroźnymi obrazami. Groteskowa cielesność, konsumpcjonizm, czarny humor – to wszystko czeka na nas na wystawie „.”.

Kolejna po łódzkiej i cieszyńskiej odsłona maczużnika to selekcja prac artystów młodego pokolenia, która wniknie w przestrzeń galerii. Postawi kropkę nad i, wyrośnie jak grzyby po deszczu na ciele Galerii Szara Kamienica infekując ją kolorem, ironią, groteską.

Kuratorki: Marta Ostajewska, Urszula Kluz­-Knopek
Koordynator: Krzysztof Marchlak

Artyści: Adrianna Lisowska, Barbara Leszczyńska, Bartek Górny, Bartosz Czarnecki, Damian Reniszyn, Ewa Kubiak, Karol Szczur, Gabriela Warzycka-Tutak, Joanna Mlącka, Małgorzata Dudek, Maria Szydłowska, Paulina Poczęta, Paulina Stasik, Paweł Matyszewski, Roksana Kularska-Król, Tomasz Drewicz

Performance: Konrad Juściński

Wszystko co ludzkie jest mi obce

plakat propozycje4

wernisaż:
24 kwietnia 2016, 19:00
czas trwania:
24.04.2015-08.05.2016
miejsce:
Galeria Szara Kamienica
Rynek Główny 6, Kraków

„Wszystko co ludzkie jest mi obce” wyrasta z historii ’canis vertigus’ (łac. canis-pies, vertigo-zawrót głowy), wymarłej rasy psów, służącej jako narzędzia kuchenne, obsługującej, w XVI w. w Anglii, rożna w kuchni. W XIX w., kiedy wprowadzono tanie maszyny do obracania rożna, psy zostały pozbawione swojej funkcji. Na wystawie prezentowana jest seria prac odwołujących się do idei użyteczności, relacji ludzko-zwierzęcych, zagadnienia Innego, abiektu, który z peryferii przenika do centrum. Prace prezentowane na wystawie „Wszystko co ludzkie jest mi obce” pojawiły się w drugim numerze magazynu „Woof Woof Arf Arf”. Magazyn jest finansowany ze środków Samorządu Doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Kuratorki: Marta Ostajewska, Urszula Kluz-Knopek
Artyści: Magdalena Chojnowska, Magdalena Hoffa, Anna Jabłońska, Anna Róża Kołacka, Paweł Korbus, Izabela Liżewska, Małgorzata Łojko, Barbara Łukasik, Izabela Maciejewska, Dawid Marszewski, Dobrosława Nowak, Liliana Piskorska, Kaja Rata, Patryk Różycki, Paweł Stasiewicz, Paulina Stasik, Maja Staśko, Krzysztof Wosik

Wernisaż wystawy „Jak grzyby...”

Wernisaż wystawy „... po deszczu”

Wernisaż wystawy „kropka”

WERNISAŻ WYSTAWY „WSZYSTKO CO LUDZKIE JEST MI OBCE”