CANIS VERTIGUS - DRUGI NUMER MAGAZYNU

Drugi numer związany jest z szeroko pojętą koncepcją Cannis Vertigus (psa z zawrotem głowy).

Canis vertigus to wymarła rasa psów, które służyły jako narzędzia kuchenne. Były hodowane w XVI w. w Anglii i obsługiwały rożna w kuchni. Charakteryzowało je długie ciało i krótkie łapy. Ta specyficzna budowa była niezbędna do sprawnego wypełniania kuchennych zadań. Turnspit (angielska nazwa tej rasy psów) cały dzień pokonywał długie dystanse biegając w kółko w specjalnie skonstruowanym kole, przywieszonym na ścianie w kuchni. Koło przytraczano łańcuchem do rożna, które obracało się pod wpływem ruchów zwierzęcia. Dzięki „psom z zawrotem głowy” mięso było idealnie przypieczone. W niedzielę zwierzęta zwalniane były ze swych kuchennych obowiązków i służyły jako ogrzewacze do stóp podczas mszy. W XIX w., kiedy to wprowadzono tanie maszyny do obracania rożna, psy zostały pozbawione swojej funkcji. Ponieważ nie były specjalnie urodziwe, nie stały się zwierzętami do towarzystwa. Na początku XX w. rasa wymarła.

Prace oraz teksty naukowe publikowane w magazynie wybierane są spośród propozycji przesłanych jako zgłoszenia „open call”. Wydanie każdego numeru wiąże się z serią wystaw towarzyszących odbywających się w różnych miastach Polski i prezentujących prace odnoszące się do głównego tematu magazynu. Kuratorkami projektu są Marta Ostajewska i Urszula Kluz-Knopek.

https://issuu.com/woofwoofarfarf/docs/woofwoofarfarf_internet

ARTYŚCI ZAKWALIFIKOWANI DO DRUGIEGO NUMERU

Magdalena Chojnowska (1991) chojnowska.em@gmail.com, www.behance.net/emch, www.facebook.com/emchojnowska
Magdalena Hoffa (1990) magdalena.hoffa@gmail.com
Anna Jabłońska (1972) annajaboska@gmail.com, www.annajablonska.com
Ewelina Jarosz (1984) arebours@interia.pl
Urszula Kluz-Knopek (1985) urszulakk@gmail.com, www.adija.pl, www.studiobaklazan.pl
Anna Róża Kołacka (1992) annarozakolacka@gmail.com, www.arkolacka.blogspot.com
Paweł Korbus (1983) borsuqow@gmail.com, www.pawelkorbus.com
Izabela Liżewska (1983) isabellnimre@gmail.com, izabelalizewska.blogspot.com
Małgorzata Łojko (1983) gggosia99@wp.pl, www.instagram.com/m.lojko/
Basia Łukasik (1978) basia@barbarja.pl, www.typohole.com
Izabela Maciejewska (1975) izabela_maciejewska@wp.pl
Dawid Marszewski (1991) marszewski.art@gmail.com, www.marszewskiart.blogspot.com
Dobrosława Nowak (1987) dobroslawa.nowak@gmail.com, www.dobroslawanowak.com
Marta Ostajewska (1980) marta.ostajewska@gmail.com, www.martaostajewska.com
Liliana Piskorska (1988) liliana.piskorska@gmail.com, lilianapiskorska.com
Patryk Różycki (1992) patrykrozycki1992@gmail.com, www.facebook.com/patrykrozyckimalarstwo
Paweł Stasiewicz (1982) ps.stasiek@gmail.com
Paulina Stasik (1990) paulinastasik@onet.pl, www.paulinastasik.blogspot.com
Kaja Rata (1987) chmura.elektronowa@gmail.com, www.cargocollective.com/kajaratawww.norejczel.tumblr.com
Maja Staśko (1990) majakstasko@gmail.com
Krzysztof Wosik (1972) krzysztof_wosik@o2.pl, www.krzysztofwosikblog.blogspot.com